Felinoterapia kluczem do lepszego życia.
Będąc od kilku lat kocią mamą, zgłębiam wiedzę poświęconą tym przemiłym czworonogom i wciąż odkrywam coś nowego. Tym razem swoją uwagę skupiłam na felinoterapii, czyli leczeniu ludzi kotem. Jak wiadomo koty to jedne z najpopularniejszych zwierząt domowych. Wiadomo nie od dziś, że potrafią być psotne ale również przysparzają wiele radości swoim opiekunom. Samo oglądanie kocich zdjęć , choćby w internecie wprawia nas w lepszy nastrój, a to tylko namiastka w porównaniu z bezpośrednim kontaktem, kiedy możemy pozwolić sobie na głaskanie i przytulanie naszego pupila. Zaś ten w rewanżu odwdzięcza się mrucząc i ocierając. Czas spędzony w kocim towarzystwie wpływa bardzo relaksująco na ludzi i właśnie tą zależność wykorzystują terapeuci zajmujący się felinoterapią.Czym jest felinoterapia?
Czy koty rzeczywiście potrafią pozytywnie wpływać na ludzkie zdrowie?
Terapia polecana może być w zasadzie dla każdego: dla samotnych, starszych osób, dla niepełnosprawnych, dla osób chorych (zarówno fizycznie, jak i psychicznie), dla dorosłych i dzieci. Koty mogą pomagać dzieciom z domów dziecka, podopiecznym placówek opieki społecznej oraz domów seniorów, pacjentom placówek rehabilitacyjnych, szpitali, hospicjów. Świetnie sprawdzają się też w działaniach edukacyjnych w szkołach i przedszkolach oraz w działaniach mających na celu zapobieganie patologiom społecznym (np. w ośrodkach opiekuńczo-wychowawczych, w więzieniach).
Jak można wyjaśnić pozytywny wpływ kotów na zdrowie człowieka?
Te specyficzne dźwięki wzmacniają układ odpornościowy człowieka oraz w pozytywny sposób wpływają na układ nerwowy i psychikę. Mruczenie jest w stanie poprawić krążenie krwi, ciśnienie i pracę serca. Koty wyczuwają także emocje człowieka. Łagodzą stres i poprawiają nasz nastrój. Delikatne drapanie i ugniatanie naszego ciała przez kocie pazurki działa jak akupunktura. Jak wykazały badania, właściciele kotów żyją średnio nawet o pięć lat dłużej. Obecność kotów w domu powoduje wytwarzanie się przeciwciał, a tym samym ma wyjątkowo korzystny wpływ na nasze zdrowie.
Jaki kot może zostać terapeutą?
Każdy kot pozytywnie wpływa na zdrowie i życie swojego opiekuna. Nie każdy może jednak zostać profesjonalnym terapeutą. Jak przebiega „rekrutacja” na stanowisko kociego lekarza? Do felinoterapii zazwyczaj wykorzystywane są koty, które spełniają określone wymagania. Wśród nich wymienić należy przede wszystkim:- właściwy wiek (kot musi mieć ukończony co najmniej rok);
- dobry stan zdrowia;
- niezbędne szczepienia;
- odpowiednią socjalizację;
- usposobienie (kot musi być chętny do nawiązywania relacji z człowiekiem, lubić wspólne zabawy i akceptować zmiany otoczenia).
Jeśli podoba Ci się co robię to:
- subskrybuj
- daj łapkę w górę
- udostępnij
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz